Palety drewniane. Co warto o nich wiedzieć?
Producenci palet drewnianych dostarczają je nie tylko do Polski, ale również do odbiorców zagranicznych. Dzięki nim towary z wielu różnych branż mogą być transportowane po świecie bezpiecznie i zgodnie z przepisami. Klientami producentów są również wyspecjalizowane firmy, które zajmują się obrotem paletami.
Jakość palet ma znaczenie!
Palety nie są sobie równe. Te o najwyższej jakości wykonania są najbardziej rozchwytywane. Paleta powinna być wykonana precyzyjnie i dokładnie. Niektóre palety budowane są wręcz na indywidualne zamówienie. Firmy produkujące palety i obracające nimi zazwyczaj stawiają na własny, solidny transport, by móc szybko realizować zlecenie klientów. Firmy, które dostarczają wytrzymałe i solidne palety, szybko zyskują grono stałych klientów i zaczynają realizować coraz bardziej nieszablonowe zadania. Najpopularniejsze typy palet na rynku to paleta typu Euro Epal, Euro i Dusseldorf.
Norma ISPM
Przepisy transportu międzynarodowego często wymagają, by drewniane skrzynie, w których przewożone są towary, spełniały standardy ISPM. Firmy produkujące palety drewniane muszą odpowiednio suszyć drewno przeznaczone do produkcji palet, aby zlikwidować wszystkie mikroorganizmy, które mogą w nim żyć. Mogą one być groźne dla fauny i flory w miejscu docelowym podróży. W transporcie pomiędzy krajami Unii i Szwajcarią certyfikat ISPM nie jest obligatoryjny, jednak wszystkie drewniane palety, które trafiają do tych krajów z zewnątrz, muszą go spełniać. Jeśli do kraju Unii Europejskiej zostanie wysłana skrzynia z towarem, która nie spełnia wymagań ISPM, zostanie ona odesłana do nadawcy (razem z towarem). Zapisy standardu ISPM są oficjalnie dostępne m.in. na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Warszawie. Polscy producenci palet ISPM są rejestrowani przez Instytut Technologii Drewna w Poznaniu (za akceptacją Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa).